Koteria
Warszawa ( mapka )
ul. Chrzanowskiego 13
poniedz.-piątek: godz. 9–19
sobota 9–13

tel.: 535 870 225

Łapanie w klatkę łapkę

Łapanie standardowe (odpowiednie w przypadku większości kotów oraz kociąt ciężkich na tyle, by ciężarem były w stanie zwolnić zapadkę klatki)
Klatkę/klatki należy ustawiamy w miejscu, gdzie koty są karmione; jeżeli to możliwe, wzdłuż budynków/ogrodzeń/murów i innych obiektów. Dzięki temu klatki będą wydawały się częścią obiektu znajomego kotom. Każda klatka powinna stać na równym terenie.

Klatkę nastawiamy zgodnie z prezentowanymi zdjęciami (tak, jak zademonstrowano na spotkaniu). Koniecznie trzeba dopilnować, by tacka z przynętą nie mogła zablokować zapadki.

Nieco przynęty układamy przed klatką, zaś wewnątrz klatki zrobić z niej "ścieżkę", prowadzącą do zapadki. Przynęta ma za zadanie jedynie zainteresować kota i skłonić go, by wszedł do klatki i doszedł do zapadki, zatem nie powinno jej być dużo. Ponadto zbyt dużą ilością przynęty kot może się najeść i nie będzie chciał wejść głębiej do klatki.

Od klatki odchodzimy na tyle, by koty nie czuły się zagrożone, ale tak aby móc obserwować klatkę.

W przypadku posiadania kilku klatek łapek, nastawiamy je wszystkie od razu.

Gdy kot się złapie, jak najszybciej podchodzimy do klatki, nakrywamy ją płachtą (dzięki temu kot się uspokoi) i zabezpieczamy oba końce klatki za pomocą opasek lub sznurków. Jeśli łapiemy na kilka klatek, zabieramy klatkę ze złapanym kotem i ustawiamy ją w pewnej odległości od miejsca łapania, by nie straszyć pozostałych kotów.

Trzeba pamiętać, że zamknięcie klatki powoduje pewien hałas, który może na chwilę wystraszyć pozostałe koty. W związku z tym może się zdarzyć, że trzeba będzie poczekać, aż znów pojawią się obok pozostałych klatek.

Ważne: przy przekładaniu kota do transportera należy być bardzo uważnym, gdyż moment nieuwagi może doprowadzić do jego ucieczki. Najlepiej w pierwszej kolejności dokładnie omówić postępowanie każdej z osób przy przekładaniu, a dopiero potem zacząć kota przekładać.

Łapanie lekkich kociąt i kotów, które nie wchodzą do klatki odpowiednio głęboko

 • Długi sznurek przywiązujemy do zapadki (nie do drzwiczek!). Dobrze jest wcześniej sprawdzić, jak przywiązać sznurek, by po pociągnięciu zamykał zapadkę.
 • Klatkę-łapkę nastawiamy tak jak w przypadku łapania standardowego.
 • Oddalamy się od klatki, układając sznurek w linii prostej i uważając, żeby o nic nie zahaczał (nawet kępki trawy) i lekko go napinamy. Wolny koniec sznurka trzymamy w ręku.
 • Kiedy kot całkiem wejdzie do klatki, zdecydowanym, mocnym ruchem szarpiemy sznurek, żeby zwolnić zapadkę.
 • Dalej postępujemy tak, jak w przypadku łapania standardowego.
Ważne: kot musi wejść do klatki cały, łącznie z ogonem. Pociągnięcie sznurka wcześniej spowoduje, że drzwiczki się nie domkną, umożliwiając kotu ucieczkę.

Łapanie w okienku piwnicznym (polecane, gdy koty przebywają w piwnicy z jednym okienkiem, w stronę którego można je nagonić, wchodząc od strony korytarza)

Sposób 1: Postępujemy dokładnie tak samo, jak w przypadku łapania standardowego, z tą różnicą, że otwartą klatkę ustawiamy skierowaną w stronę okienka. Należy upewnić się, że klatka stoi blisko okienka, jednak w takiej odległości, że drzwiczki mogą się swobodnie zamknąć.

Sposób 2 (potrzebne są dwie osoby):

 • Jedna osoba przystawia klatkę łapkę do otwartego okienka (zapadką w kierunku okienka), unosi drzwiczki i trzyma je w tej pozycji. Należy upewnić się, że można je szybko zamknąć. Wejście do klatki musi ściśle przylegać do okna, wszelkie szczeliny muszą zostać zabezpieczone np. kartonami lub szmatami.
 • Należy ustawić się tak, by maksymalnie schować się przed kotami siedzącymi w piwnicy.
 • Druga osoba schodzi do piwnicy i wygania koty w kierunku okienka.
 • Kiedy kot wbiegnie do klatki-łapki, należy natychmiast zasunąć drzwiczki i zabezpieczyć klatkę tak jak w przypadku łapania standardowego. Ważne: koty nie mogą mieć innej możliwości ucieczki z piwnicy, niż przez okienko. Jeśli mogą uciec do innych pomieszczeń przez np. dziury przy rurach, sposób ten nie sprawdzi się. W takiej sytuacji należy kilka dni przed łapaniem zatkać wszelkie inne drogi ucieczki.

Łapanie kotki "na kocięta"

 • W pierwszej kolejności wyłapujemy kocięta i zamykamy je w transporterze.
 • Klatkę-łapkę bez jedzenia nastawiamy w miejscu, gdzie przebywa matka.
 • Od strony zapadki przystawiamy dobrze zamknięty transporter z kociętami.
 • Klatkę i transporter nakrywamy dużą płachtą tak, żeby kotka mogła dojść do kociąt tylko wchodząc do klatki i zwalniając zapadkę.
 • Dalej postępujemy tak jak w przypadku łapania standardowego.
szukaj: 
facebook
Fundacja dla Zwierząt ARGOS, 04-886 Warszawa, ul. Garncarska 37A, KRS: 0000286138
tel. 22 615 52 82 | e-mail: fundacja@argos.org.pl | http://www.argos.org.pl
Bank PEKAO SA 47 1240 6133 1111 0000 4808 5915
Ośrodek KOTERIA ul. Chrzanowskiego 13, Warszawa, tel. 535 870 225
Kierownik Ośrodka Anna Wypych: tel. 603 651 044 | Lekarz weterynarii Iwona Kłucińska-Petschl tel. 502 642 932