Koteria
Warszawa ( mapka )
ul. Chrzanowskiego 13
poniedz.-piątek: godz. 9–19
sobota 9–13

tel.: 535 870 225

Żywienie kota

W odpowiedzi na liczne pytania, które pojawiły się tydzień temu przy okazji tekstu o nadwadze - dziś druga część o żywieniu kotów.

Jak zachęcić kociego niejadka do jedzenia?

Jedna z teorii głosi, że koty jedzą chętniej lekko podgrzaną mokrą karmę. Można też próbować z różnymi smakami karm/puszek/saszetek, tylko należy to robić stopniowo, by uniknąć kłopotów żołądkowych. Karmę można podawać częściej, ale za każdym razem w małych ilościach.



Co zrobić, jeśli kot je tylko jeden rodzaj karmy i odmawia jedzenia innych pokarmów?

Jeśli natomiast kot zdecydowanie odmawia jedzenia innych pokarmów (np. je tylko wybrany rodzaj suchej karmy), o ile jest to karma zbilansowana lepszej jakości nie powinno się to odbić na jego zdrowiu. Kot taki prawdopodobnie w dzieciństwie nie był nauczony lub nie miał dostępu do różnych rodzajów pokarmów, dlatego ich nie je, bo ich po prostu nie zna.
Jeśli za to kot nagle przestaje jeść, mimo że dotąd apetyt mu dopisywał, konieczna jest szybka wizyta u lekarza weterynarii.

Jak karmić koty jeśli odchudzamy tylko jednego z naszych podopiecznych?

Jeśli chcemy odchudzić tylko jednego z naszych podopiecznych, karmimy koty w oddzielnych pomieszczeniach lub pod dyskretną kontrolą tak, żeby nie przeszkadzać kotom w jedzeniu. Miskę dla kota, którego nie musimy odchudzać można też postawić w takim miejscu, do którego kot odchudzany nie sięgnie.

Jak karmić koty wolno żyjące, jeśli robi to kilka osób na raz?

Jeśli dokarmiamy koty wolno żyjące, ważne, żeby nie piły one mleka, muszą mieć za to stały dostęp do wody. O ile jest to możliwe, dobrze, jeśli wszystkie dokarmiające koty osoby wspólnie ustalą, czym koty będą karmić. W żadnym razie nie powinny to być resztki z ludzkiego stołu. Jeśli wiemy, że niektóre osoby podają kotom takie rzeczy, trzeba spróbować delikatnie z nimi porozmawiać, dlaczego taki pokarm kotom szkodzi, a żeby uniknąć chorób i kłopotów żołądkowych podopiecznych, warto ustalić „wspólny front” karmienia.

Jak ocenić, czy nasz kot ma nadwagę?

Dobrze jest spojrzeć na sylwetkę naszego kota z góry, np. wejść na krzesło. Jeśli zauważymy, że sylwetka stojącego kota jest mocno zaokrąglona po bokach, a ciało przypomina kształtem gruszkę, może to oznaczać, że kot ma nadwagę. Inny test polega na tym, że jeśli nie wyczuwamy pod skórą żeber kota, to też kot waży za dużo. W razie wątpliwości najlepiej poradzić się lekarza weterynarii, u którego można kota zważyć, ponieważ zarówno niedowaga, jak i nadwaga są groźne dla zdrowia i życia zwierzęcia.

Jak karmić przypadku kotów ze skłonnościami do alergii, wrażliwymi żołądkami, chorobami nerek i wątroby?

Na rynku mamy obecnie spory wybór karm tzw. leczniczych weterynaryjnych, a więc dopasowanych do schorzenia danego kota. Najlepiej wspólnie z lekarzem weterynarii ustalić, jaka karma będzie odpowiednia w przypadku konkretnego kota.

Więcej informacji na temat żywienia kotów i nadwagi znaleźć można w następujących książeczkach: Harald Wenzel - "Prawidłowe żywienie kotów" oraz Brigitte Eilert-Overbeck -"Kot z nadwagą. Przyczyny-skutki-dieta". Polecam! 
[Marta Chrzczanowicz]

szukaj: 
facebook
Fundacja dla Zwierząt ARGOS, 04-886 Warszawa, ul. Garncarska 37A, KRS: 0000286138
tel. 22 615 52 82 | e-mail: fundacja@argos.org.pl | http://www.argos.org.pl
Bank PEKAO SA 47 1240 6133 1111 0000 4808 5915
Ośrodek KOTERIA ul. Chrzanowskiego 13, Warszawa, tel. 535 870 225
Kierownik Ośrodka Anna Wypych: tel. 603 651 044 | Lekarz weterynarii Iwona Kłucińska-Petschl tel. 502 642 932