Koteria
Warszawa ( mapka )
ul. Chrzanowskiego 13
poniedz.-piątek: godz. 9–19
sobota 9–13

tel.: 535 870 225

Czy mój kot jest zazdrosny?

Według klasyfikacji Paula Ekmana, pioniera w zakresie badania emocji u ludzi, do emocji podstawowych zaliczamy: zadowolenie, smutek, strach, złość i wstręt.

Mimo, że według naukowców, badających odczuwanie emocji u zwierząt, zazdrość klasyfikowana jest jako uczucie wyższe, do odczuwania którego zdolni są tylko ludzie, każdy opiekun kotów wie, że zwierzaki te przejawiają zachowania, które możemy nazwać zazdrością. Do innych emocji wyższych zalicza się m.in.: wstyd, dumę, poczucie winy oraz miłość. Miłośnicy zwierząt dyskutują z tymi podziałami, były nawet prowadzone badania, w czasie których proszono opiekunów zwierząt, by zaznaczali, jakie ich zdaniem emocje przejawiają ich pupile.

Kiedy możemy mówić o tym, że kot przejawia zachowania przypominające ludzką zazdrość? Generalnie ma to miejsce w sytuacjach, kiedy poświęcamy komuś (lub czemuś) swoją uwagę, która powinna być zdaniem naszego kota zarezerwowana wyłącznie dla niego. I tak występuje ona w sytuacji głaskania innego kociego domownika lub też poświęcania czasu dziecku czy swojej drugiej połowie. A także wtedy, kiedy pracujemy w domu a kotu się nudzi ;-) Jak się on wtedy zachowuje? Zwykle wpatruje się w całą sytuację, może miauczeć czy „wpychać się” nam na kolana, staje się natarczywy, a repertuar dostępnych środków, aby zwrócić na siebie uwagę może być duży (np. kot potrafi wytrącić czytającemu książkę z ręki lub zrzucać przedmioty gdyż wie, że wtedy uzyska uwagę opiekuna).

Zazdrość objawia się też oczywiście podczas bardzo ważnej w życiu zwierząt czynności, czyli jedzeniu. Najlepszą radą jest karmienie zwierząt równocześnie, a jeśli chcemy podać np. smakołyk z ręki, poprośmy kogoś o pomoc :-)

Przy pojawieniu się nowego domownika też oczywiście możemy zaobserwować zazdrość. Kot może prezentować wobec przybysza agresywne zachowania, mające na celu go odstraszyć (np. syczenie, warczenie), ale też wycofanie się i izolowanie od źródła stresu (w tym przypadku chodzi o koty o spokojnym i nieśmiałym usposobieniu).

Zapobieganie kociej zazdrości polega głównie na poświęcaniu uwagi wszystkim zwierzakom „po równo”, zapewnieniu staremu domownikowi dalszego dostępu do ulubionych miejsc czy zabawek oraz oczywiście misek i kuwety, zwiększeniu ilości zabaw z kotem, który przejawia „zazdrosne’ zachowania. Pamiętajmy, że każde zwierzę w domu musi mieć osobne miski na jedzenie i wodę, co zapobiega rywalizowaniu o pokarm.

Nigdy nie nagradzamy wrogich zachowań np. głaskaniem(bo takie uspokajanie może utwierdzać kota w danym momencie, że jest się czego bać), oczywiście nie karzemy też kota fizycznie. W razie ataku możemy kota odizolować na chwilę w innym pomieszczeniu, gdzie na pewno szybciej dojdzie do siebie.
[Marta Chrzczanowicz]

szukaj: 
facebook
Fundacja dla Zwierząt ARGOS, 04-886 Warszawa, ul. Garncarska 37A, KRS: 0000286138
tel. 22 615 52 82 | e-mail: fundacja@argos.org.pl | http://www.argos.org.pl
Bank PEKAO SA 47 1240 6133 1111 0000 4808 5915
Ośrodek KOTERIA ul. Chrzanowskiego 13, Warszawa, tel. 535 870 225
Kierownik Ośrodka Anna Wypych: tel. 603 651 044 | Lekarz weterynarii Iwona Kłucińska-Petschl tel. 502 642 932