Koteria
Warszawa ( mapka )
ul. Chrzanowskiego 13
poniedz.-piątek: godz. 9–19
sobota 9–13

tel.: 535 870 225

Woliera dla kota

Najlepszym sposobem, aby w ogrodzie nasz kot był bezpieczny podczas spacerów jest wyprowadzanie go na smyczy (o czym już kiedyś pisałam) lub zbudowanie specjalnie do tego celu przystosowanej woliery.

Oczywiście przyda się dobry, przemyślany i dokładny projekt – w zależności od budżetu, którym dysponujemy, możemy go narysować sami lub skorzystać z profesjonalnej pomocy architekta ogrodów. Potrzebne materiały możemy kupić w markecie budowlanym. Bezcenna będzie pomoc doświadczonego majsterkowicza, chyba, że sami dysponujemy umiejętnościami złotej rączki. Jeśli jednak w danym momencie nie mamy kogo poprosić o pomoc, też sobie poradzimy – na rynku są już firmy, które oprócz instalowania siatek na balkonach zapobiegających wypadnięciu kotów, specjalizują się w tego typu zabudowie części ogrodu.

A co powinno znajdować się w samej wolierze, aby była ona przyjazna dla kota i by dobrze się w niej czuł?

Podobnie jak przestrzeń przeznaczona dla kota wewnątrz domu, także tu powinna być odpowiednio zaaranżowana, tzn. wstawiamy tam drapak, mocujemy półki, koniecznie musimy pamiętać też o miseczkach z wodą oraz z jedzeniem. Warto zamocować zabawki np. na sprężynujących gumkach (najpierw upewniamy się, czy kot się w nie nie zaplącze). Pamiętamy o ustawieniu kuwety w rogu woliery. Na pewnej wysokości, np. na półce, warto ustawić lub przymocować legowisko z zadaszonym daszkiem (sam dach woliery powinien do pewnego stopnia być przysłonięty, by kot nie był narażony na przebywanie w pełnym słońcu przez cały czas pobytu w wolierze. Oczywiście nie przetrzymujemy tam kota non stop, a tylko wtedy, gdy nie możemy „mieć go na oku”, nie radzę też zostawiać tam kota na wiele godzin, gdy wychodzimy do pracy.

Przebywanie w wolierze oprócz zapewnienia kotu bezpieczeństwa ma jeszcze inną zaletę – kot nie upoluje ptaka czy gryzonia, a więc nie dostaniemy od niego niechcianego prezentu.

Zainteresowanych szczegółami (przykładowymi projektami czy inspiracjami dotyczącymi wyposażenia woliery) odsyłam do dwóch książek idealnych dla kocich majsterkowiczów. Są to: Evy-Marii Götz „Mieszkamy z kotem gustownie, przytulnie, praktycznie ” oraz Jacksona Galaxy i Kate Benjamin „Kotyfikacja. Zaprojektuj szczęśliwy i stylowy dom dla swojego kota (i siebie!)”.
[Marta Chrzczanowicz]

szukaj: 
facebook
Fundacja dla Zwierząt ARGOS, 04-886 Warszawa, ul. Garncarska 37A, KRS: 0000286138
tel. 22 615 52 82 | e-mail: fundacja@argos.org.pl | http://www.argos.org.pl
Bank PEKAO SA 47 1240 6133 1111 0000 4808 5915
Ośrodek KOTERIA ul. Chrzanowskiego 13, Warszawa, tel. 535 870 225
Kierownik Ośrodka Anna Wypych: tel. 603 651 044 | Lekarz weterynarii Iwona Kłucińska-Petschl tel. 502 642 932