Koteria
Warszawa ( mapka )
ul. Chrzanowskiego 13
poniedz.-piątek: godz. 9–19
sobota 9–13

tel.: 535 870 225

Pielęgnacja kota – obcinanie pazurów, czyszczenie oczu i uszu

Kolejne aspekty pielęgnacji kota to obcinanie pazurów oraz czyszczenie oczu i uszu. Pazurki przycinamy kotom niewychodzącym. Najlepiej poprosić drugą osobę o pomoc w przytrzymaniu kota, choć wiele kotów nie toleruje przytrzymywania łapek. Bierze się to stąd, iż w dzieciństwie nie były do tego przyzwyczajane przez człowieka lub nie miały w ogóle domu.

Nauczenie kota spokojnego zachowania podczas tego zabiegu pielęgnacyjnego jest możliwe, o ile postąpimy podobnie jak w przypadku czesania – powoli i stopniowo przyzwyczajamy kota do tej czynności – najpierw bierzemy w dłoń łapkę, puszczamy ją po kilku sekundach i nagradzamy pupila kocim smakołykiem. Po jakimś czasie przykładamy do pazurka obcinaczkę, ale jeszcze nią nie obcinamy, a potem już próbujemy stopniowo obcinać pazurki. Najlepiej jednorazowo obcinać wszystkie, ale podczas przyzwyczajania kota do tej czynności możemy obcinać na raty.

Jeżeli kot lubi noszenie na rękach, można to wykorzystać – jedna osoba trzyma na rękach kota, a druga obcina pazurki. Metoda ta sprawdza się zwłaszcza wtedy, kiedy kot od małego był przyzwyczajony do obcinania pazurków. W ten sposób szybko możemy obciąć wszystkie pazurki. Pamiętamy, że na przednich łapkach znajduje się pięć pazurków, na tylnych po cztery. Obcinając, warto patrzeć pod światło, aby nie uszkodzić nerwu w pazurze. Jeżeli nie mamy w tej materii doświadczenia i obawiamy się, że zrobimy kotu krzywdę, warto poprosić o pomoc bardziej doświadczonego opiekuna kotów lub udać się do lekarza weterynarii. Regularnie sprawdzamy stan pazurków i nie dopuszczamy do ich przerośnięcia.

Czyszczenie oczu polega głównie na delikatnym zbieraniu wacikiem wydzieliny z ich kącików. W przypadku podrażnień można zakroplić do oczu ziele świetlika dostępne w aptekach, w przypadku ropnych wydzielin należy szybko udać się z kotem do lecznicy weterynaryjnej.

Czyszczenie uszu polega na delikatnym usuwaniu z nich wacikiem wydzieliny (oczywiście nie wkładamy go głęboko do ucha) i sprawdzaniu ich stanu. Istnieją specjalne preparaty przeznaczone do czyszczenia uszu dla psów i kotów. Wystarczy kropelkę takiego preparatu wycisnąć na wacik i w ten sposób zdezynfekować i wyczyścić uszy. Nadmierne drapanie uszu czy potrząsanie głową powinno nas zaniepokoić i zmobilizować do szybkiej wizyty u lekarza weterynarii. 
[Marta Chrzczanowicz]

szukaj: 
facebook
Fundacja dla Zwierząt ARGOS, 04-886 Warszawa, ul. Garncarska 37A, KRS: 0000286138
tel. 22 615 52 82 | e-mail: fundacja@argos.org.pl | http://www.argos.org.pl
Bank PEKAO SA 47 1240 6133 1111 0000 4808 5915
Ośrodek KOTERIA ul. Chrzanowskiego 13, Warszawa, tel. 535 870 225
Kierownik Ośrodka Anna Wypych: tel. 603 651 044 | Lekarz weterynarii Iwona Kłucińska-Petschl tel. 502 642 932