Koteria
Warszawa ( mapka )
ul. Chrzanowskiego 13
poniedz.-piątek: godz. 9–19
sobota 9–13

tel.: 535 870 225

Niepełnosprawny kot - cz.2

W świecie zwierząt to zmysły odgrywają kluczową rolę w poznawaniu świata. Nie inaczej jest w przypadku kotów. Kot ma lepszy słuch od psa, wzrok przystosowany do widzenia w pomieszczeniach z małą ilością światła, wyczulony na najmniejsze poruszenia małych obiektów. Węch, choć słabszy niż u psów, też jest znacznie lepszy niż u człowieka. Ponadto koty mają na ciele wielereceptorów czuciowych i wibrysy, czyli wąsy, które mają za zadanie orientację w przestrzeni i wyczuwanie ruchów powietrza.

Jak zatem radzą sobie koty niewidome, słabo widzące i niesłyszące? 


Odpowiedź na to pytanie jest podobna jak w przypadku ludzi - zwierzęta korzystają z innych dostępnych im zmysłów, które na skutek ubytku jednego ze zmysłów wyostrzają się. Życie z niepełnosprawnym kotem wbrew pozorom nie jest bardziej skomplikowane - podchodząc do śpiącego kota trzeba jedynie pamiętać, by nie dotykać go znienacka (czego zresztą nie powinno się robić także w przypadku zdrowych kotów). Zbliżając się do kota który nie śpi warto coś do niego powiedzieć (kot niewidomy) lub delikatnie zastukać w podłogę (jest to szczególnie ważne na pierwszym etapie przebywania takiego kota u nas w domu, kiedy dopiero budujemy z nim relację). Kot niewidzący potrafi bawić się równie sprawnie jak kot widzący, kieruje się bowiem słuchem, dzięki czemu doskonale potrafi zlokalizować położenie zabawki. W przypadku kota niewidomego zaleca się nie przestawiać za często mebli, a jeśli już to należy to robić stopniowo aby zdezorientowane zwierzę nie wpadało na nie. Kot niewidomy potrafi wytworzyć "mapę' mieszkania i dzięki temu tak sprawnie się po nim porusza. 

W przypadku kota niesłyszącego zaleca się porozumiewanie z nim za pomocą prostych gestów, co taki kot szybko uczy się odczytywać. Mimo to wskazane jest by zwierzęta te pozostawały w mieszkaniu ponieważ z oczywistych powodów kot niesłyszący nie usłyszy zagrożenia, podobnie kot niewidomy nie zawsze poradzi sobie na otwartej przestrzeni. 

Poszukując kota do adopcji naprawdę warto się zastanowić nad adopcją kota niepełnosprawnego - ilość miłości, jaką od niego otrzymamy będzie taka sama jak kota pełnosprawnego a dodatkowo uratujemy kocie życie. 

[Marta Chrzczanowicz]

szukaj: 
facebook
Fundacja dla Zwierząt ARGOS, 04-886 Warszawa, ul. Garncarska 37A, KRS: 0000286138
tel. 22 615 52 82 | e-mail: fundacja@argos.org.pl | http://www.argos.org.pl
Bank PEKAO SA 47 1240 6133 1111 0000 4808 5915
Ośrodek KOTERIA ul. Chrzanowskiego 13, Warszawa, tel. 535 870 225
Kierownik Ośrodka Anna Wypych: tel. 603 651 044 | Lekarz weterynarii Iwona Kłucińska-Petschl tel. 502 642 932