Koteria
Warszawa ( mapka )
ul. Chrzanowskiego 13
poniedz.-piątek: godz. 9–19
sobota 9–13

tel.: 535 870 225

Kot i dziecko – cz. 2 – Witamy na świecie

Kiedy już dziecko się urodzi, kolejnym ważnym etapem przygotowania kota na jego przybycie jest przyniesienie do domu dziecięcych ubranek ze szpitala (koniecznie muszą pachnieć maluchem). Pozwoli to kotu poznać nowego domownika, jeszcze zanim go zobaczy. Natomiast już po przywiezieniu dziecka do domu koniecznie trzeba je pokazać kotu, pozwolić powąchać, przyjrzeć się – oględziny muszą odbyć się w spokojnej, nie nerwowej atmosferze. Dodatkowo, w obecności dziecka można podać kotu smakołyki, co będzie sprzyjało budowaniu u zwierzaka pozytywnych z nim skojarzeń. Od początku powinno się też pozwolić kotu na asystowanie przy czynnościach związanych z opieką nad noworodkiem: w karmieniu, przewijaniu, usypianiu. Dzięki temu kot nie będzie się czuł odrzucony i zaniedbany przez opiekunów, zaś dziecko już od pierwszych chwil będzie miało kontakt z kotem. Wiele świeżo upieczonych mam mówi o tym, że koty potrafią zaalarmować, kiedy dziecko się przebudzi lub płacze, że towarzyszą mu podczas drzemki. Właśnie tak rodzą się późniejsze międzygatunkowe przyjaźnie. Oczywiście, zawsze nadzorujemy kontakty kota z dzieckiem. 


Wydaje się, że najtrudniejszym momentem dla kota jest ten, w którym dziecko zaczyna raczkować, a potem chodzić. Wtedy staje się wszędobylskie i może go niepokoić, np. podczas jedzenia, załatwiania się w kuwecie czy drzemki. Rolą rodzica jest zapobiegać męczeniu kota. Trudno maluchowi wytłumaczyć, dlaczego nie wolno kota ciągnąć za ogon czy uszy, ale trzeba jak najwcześniej zacząć opowiadać dziecku, jak prawidłowo głaskać i dotykać kota. Nie pozwalajmy też małemu dziecku podnosić ani nosić kota. Pamiętajmy, że trzeba chronić nie tylko malucha, żeby zapobiegać sytuacjom mogącym doprowadzić do podrapania czy ugryzienia dziecka (które, jeśli już nastąpią, spowodowane są koniecznością bronienia się kota), ale tak samo dbać o komfort i spokój kota, np. zapewniając mu drapak czy dodatkową półkę na ścianie, na którą będzie mógł się schronić przed energicznym, małym człowiekiem. 
W tym okresie wiele dzieci fascynuje kocia kuweta – należy ją odpowiednio zabezpieczyć i utrudnić do niej dziecku dostęp, np. stopniowo przestawiając w miejsce, w którym kot będzie miał spokój, stosując krytą kuwetę lub (o ile kuweta stoi w łazience) montując w drzwiach do pomieszczenia kocią klapkę.
Wychowywanie się dziecka z kotem ma wiele zalet. Udowodniono, że uczy empatii i odpowiedzialności za żywą istotę, pod warunkiem, że dbają też o to rodzice. Dziecko takie łatwiej nawiązuje kontakty z rówieśnikami, a zwierzak w domu często staje się najlepszym przyjacielem i powiernikiem dziecięcych sekretów. 
PS. Dziękujemy bardzo za użyczenie zdjęcia Pani Oli Kusiak & Wymruczane marzenia - tam możecie zobaczyć więcej zdjęć i przeczytać więcej kocio - dziecięcych historii. 

[Marta Chrzczanowicz]

szukaj: 
facebook
Fundacja dla Zwierząt ARGOS, 04-886 Warszawa, ul. Garncarska 37A, KRS: 0000286138
tel. 22 615 52 82 | e-mail: fundacja@argos.org.pl | http://www.argos.org.pl
Bank PEKAO SA 47 1240 6133 1111 0000 4808 5915
Ośrodek KOTERIA ul. Chrzanowskiego 13, Warszawa, tel. 535 870 225
Kierownik Ośrodka Anna Wypych: tel. 603 651 044 | Lekarz weterynarii Iwona Kłucińska-Petschl tel. 502 642 932