Koteria
Warszawa ( mapka )
ul. Chrzanowskiego 13
poniedz.-piątek: godz. 9–19
sobota 9–13

tel.: 535 870 225

Nadwaga u kota

Problem nadwagi u kotów żyjących w domu jest niestety coraz powszechniejszy. Wynika on najczęściej z przekarmiania kota i braku aktywności naszego domowego mruczka, a także z niewłaściwej diety tuż po zabiegu sterylizacji/kastracji. Oczywiście lepiej zapobiegać niż leczyć, niemniej jednak kiedy mamy już w domu kota z nadwagą, powinniśmy szybko wprowadzić terapię odchudzającą. Nadwaga może u kota prowadzić do takich samych problemów zdrowotnych jak u ludzi – trudności w poruszaniu się, obciążonych stawów, cukrzycy, problemów z sercem i układem oddechowym. 


Jak odchudzić kota? 

Najlepiej w porozumieniu z lekarzem weterynarii, który prowadzi naszego kota opracować dietę dopasowaną do jego potrzeb. Na rynku mamy obecnie spory wybór karm dla kotów sterylizowanych i kastrowanych (z podziałem na kotki i kocury, i w zależności od ich wieku) oraz karm odchudzających. Ponieważ część z tych karm to tzw. karmy specjalistyczne weterynaryjne, ważne, by to weterynarz polecił nam jedną z nich dopasowaną do stanu zdrowia, wieku i płci kota.
Inny pogląd głosi, że pomocne w odchudzaniu mogą być również karmy bezzbożowe. Co do liczby posiłków, lepiej jest podawać kotu karmę częściej, a w małych ilościach (co wynika z budowy jego układu pokarmowego oraz instynktu – kot poluje często, ale każdorazowo jest to raczej mała ofiara, np. mysz) Według przeprowadzonych badań koty domowe mogą zjeść w ciągu doby nawet kilkanaście drobnych posiłków, o ile mają swobodny dostęp do miseczki z karmą. 
Niezależnie od tego, na jaką karmę kota przestawiamy, najważniejsze, żebyśmy robili to stopniowo, by uniknąć problemów żołądkowych. Tak jak w przypadku przestawiania na nową karmę z innych powodów zdrowotnych, tak i w tym obowiązuje reguła: najpierw procentową większość w miseczce stanowi karma „stara”, potem stopniowo możemy zwiększać ilość nowej karmy do 50%, a w końcu przewagę stanowi karma nowa, aż do całkowitej zamiany karmy.
Podczas odchudzania kota trzeba unikać mieszania ze sobą różnych karm, gdyż odchudzanie zadziała tylko wtedy, gdy stosujemy jedną karmę o obniżonej zawartości tłuszczu i skrobi. Ograniczamy też mocno kocie przysmaki i co bardzo ważne - więcej bawimy się z kotem, namawiając go do zwiększonej aktywności za pomocą wędek dla kotów, sznurków, rzucania zabawek itd. Oczywiście początkowo obserwujemy, czy kot się zbytnio nie męczy (ziajanie, trudności w oddychaniu) i stopniowo wydłużamy sesję ćwiczeń, ale lepiej jest bawić się z kotem 2-3 razy dziennie przez około 15 minut za każdym razem niż jednorazowo, gdyż koty szybko się męczą i tracą zainteresowanie zabawą, która nie jest dopasowana do ich upodobań. 

Co jakiś czas kontrolujemy wagę kota i notujemy postępy – wiedza ta przyda się podczas kolejnej wizyty u lekarza weterynarii. 
Najważniejsze to konsekwencja i to, by nie ulegać kotu, gdy prosi o dodatkową porcję jedzenia oraz by przestrzegać dziennych dawek karmy. Na opakowaniach karm odchudzających zwykle jest zamieszczona tabelka, która pomaga odmierzyć właściwą objętość karmy na cały dzień – czytamy ją następująco: jeśli chcemy by kot uzyskał wagę 4 kg, to podajemy ilość podaną dla 4 kg, czyli patrzymy na docelową wagę, którą chcemy osiągnąć podaną w tabelce, a nie na rzeczywistą wagę naszego kota.
[Marta Chrzczanowicz]

szukaj: 
facebook
Fundacja dla Zwierząt ARGOS, 04-886 Warszawa, ul. Garncarska 37A, KRS: 0000286138
tel. 22 615 52 82 | e-mail: fundacja@argos.org.pl | http://www.argos.org.pl
Bank PEKAO SA 47 1240 6133 1111 0000 4808 5915
Ośrodek KOTERIA ul. Chrzanowskiego 13, Warszawa, tel. 535 870 225
Kierownik Ośrodka Anna Wypych: tel. 603 651 044 | Lekarz weterynarii Iwona Kłucińska-Petschl tel. 502 642 932