Koteria
Warszawa ( mapka )
ul. Chrzanowskiego 13
poniedz.-piątek: godz. 9–19
sobota 9–13

tel.: 535 870 225

Inne typy misek dla kotów – cz. 21

Aby urozmaicić żywienie kota w warunkach domowych, mamy do dyspozycji różnego rodzaju miski i zabawki edukacyjne. Ich rolą jest zachęcenie kota do pogłówkowania, zanim zdobędzie upragniony smakołyk czy porcję suchej karmy. Tego typu pojemniki na pokarm nie powinny nigdy zastępować „zwykłej” miski, są stosowane w celu zapobiegania nudzie u kota, dostarczenia mu dodatkowej rozrywki, mogą też być używane w przypadku zbyt łakomych kotów, by zapobiegać zbyt szybkiemu połykaniu porcji pożywienia.

Jakiego rodzaju produkty oferuje nam rynek artykułów dla zwierząt? Wybór mamy coraz szerszy. Dostępne są drewniane puzzle dla kotów, w których ukrywa się karmę lub kocie smaczki w wydrążonych szczelinach, przykrywanych następnie drewnianymi klockami (zabawka popularna również w wersji dla psów, o różnym stopniu trudności). Oprócz tego możemy spotkać plastikowe labirynty, zaopatrzone w różnej trudności „przeszkody”, spomiędzy których kot pyszczkiem lub łapką wyjmuje jedzenie. Znajdziemy je wpisując w internetowej wyszukiwarce zwroty „zabawka edukacyjna dla kota” lub „zabawka do przysmaków dla kota”. Ten drugi typ to często rolka z otworami, do której wsypuje się suchą karmę. Kot turlając nią, wysypuje smaczki. Innym wariantem tej zabawki jest znana także miłośnikom psów tzw. kula-smakula (ang. snack ball), która też jest zaopatrzona w otwory. Kula może być wykonana z plastiku lub gumy. Plastikowa jest dość głośna, za to gumowa nie zawsze odpowiada kocim nosom, jak zawsze trzeba więc „przetestować” dany rodzaj zabawki na własnym kocie. Pamiętajmy przy tym, że zaczynamy zawsze od zabawki najprostszej, żeby kota już na wstępie nie zniechęcić w razie niepowodzenia, a następnie stopniowo możemy mu podsuwać bardziej skomplikowane wersje labiryntów. Zabawki edukacyjne spotykane są w wielu kształtach i kolorach. Mogą to być wspomniane plastikowe labirynty czy inne łamigłówki (np. pudełko z wyciętymi otworami), różne pojemniczki zawieszone lub przymocowane w pionie (np. zawieszane na klamce) lub w poziomie. Tego typu zabawki najlepiej sprawdzają się w przypadku kotów, które lubią zabawy oparte na manipulowaniu łapką, są ciekawskie i łatwo się nie zniechęcają w obliczu trudności. Taka zabawka na pewno zajmie je na dłużej. Aby zabawka nie straciła na atrakcyjności w miarę upływu czasu, można ją co jakiś czas schować lub zmieniać pokarm do niej wkładany. W przypadku większej ilości kotów w domu wskazane jest oczywiście zwiększenie liczby zabawek, celem uniknięcia kłótni o nie.

Zabawki są dostępne w różnych cenach, czasami warto jednak uruchomić wyobraźnię i samemu przygotować zabawkę dla kota. Potrzebne są do tego jedynie rolki po papierze toaletowym lub po ręcznikach papierowych, nietoksyczny klej dla dzieci, tektura falista i nożyczki. Możemy z nich zbudować piramidki na przysmaki lub tory przeszkód do wydobywania kocich przysmaków. Warto przed użyciem gotowych zabawek zapoznać się ze wskazaniami producenta, np. niektóre zabawki nie nadają się dla kociąt poniżej 3 miesiąca życia. Zawsze też warto nadzorować taką zabawę by uniknąć utknięcia łapki w jakimś trudniej dostępnym miejscu. Miłej zabawy!
[Marta Chrzczanowicz]

szukaj: 
facebook
Fundacja dla Zwierząt ARGOS, 04-886 Warszawa, ul. Garncarska 37A, KRS: 0000286138
tel. 22 615 52 82 | e-mail: fundacja@argos.org.pl | http://www.argos.org.pl
Bank PEKAO SA 47 1240 6133 1111 0000 4808 5915
Ośrodek KOTERIA ul. Chrzanowskiego 13, Warszawa, tel. 535 870 225
Kierownik Ośrodka Anna Wypych: tel. 603 651 044 | Lekarz weterynarii Iwona Kłucińska-Petschl tel. 502 642 932