Koteria
Warszawa ( mapka )
ul. Chrzanowskiego 13
poniedz.-piątek: godz. 9–19
sobota 9–13

tel.: 535 870 225

Inne typy misek dla kotów – cz. 1

Jakiś czas temu pisałam o tym, jak wybrać idealną miskę dla kota. Oprócz zwykłych miseczek mamy jednak do dyspozycji także miski „na specjalne okazje”. Są to karmidła (inna nazwa: dozowniki) automatyczne (jedno- lub dwukomorowe) i miski typu labirynt, zapobiegające zbyt szybkiemu pobieraniu pokarmu. Ponadto, wszelkiego typu zabawki edukacyjne, do których można wsypywać suchą karmę, np. gumowa kula-smakula. Czasami karmidło jest równocześnie poidłem (ze względu na dwa specjalne otwory podajnika), w zależności od tego, jaką zawartością je wypełnimy.

Karmidełko automatyczne pozwala zapewnić dostęp do większych ilości jedzenia, często jest programowalne. Oznacza to, że można zaprogramować do 3 posiłków dziennie o każdorazowo mierzalnej pojemności. Minusem tego rozwiązania jest to, że kot powinien otrzymywać dziennie do kilkunastu małych posiłków, zgodnie z jego ewolucyjnym przystosowaniem (mały drapieżnik każdorazowo polujący raczej na małą ofiarę, np. mysz). Nie zgodzę się też z postępowaniem niektórych opiekunów, którzy zostawiają kota z takim pojemnikiem i wyjeżdżają na weekend, a nawet dłużej. Jeśli nie ma nas dłużej niż kilkanaście godzin w domu, poprośmy kogoś o pomoc w opiece nad kotem (kuweta się w końcu sama nie wyczyści). Dozownik taki sprawdzi się natomiast podczas długich godzin pracy, zaś kiedy jesteśmy w domu, możemy z niego zrezygnować na rzecz osobistego podawania pokarmu. Karmnik automatyczny może też zapobiec podbieraniu pokarmu przez drugiego, bardziej łakomego zwierzaka. Przezroczysty zasobnik dodatkowo pozwala łatwo i szybko skontrolować ilość suchej karmy w środku.

W Polsce dostępne jest też tzw. karmidło grawitacyjne, co oznacza, że zostało ono wyprodukowane z tworzywa zawierającego mikroban, substancję pomagającą zwalczać grzyby i pleśń. Największy wybór dozowników automatycznych znajdziecie w internetowych sklepach zoologicznych.

Doskonałym rozwiązaniem dla kotów zbyt łakomych jest miska spowalniająca jedzenie (skierowana do psów, ale dostępna w różnych wielkościach), posiadająca w środku labirynt, do którego wsypujemy suchą karmę. Behawioralnie łakomstwo u kota może wynikać z tego, że przez dłuższy czas żył on na wolności i musiał konkurować w grupie o dostęp do pożywienia lub wiecznie nie dojadał. Oprócz tego zdarza się, że koty, podobnie jak część ludzkiej populacji, „zajadają stresy”, czyli idą do miski po to, aby rozładować napięcie, wynikające np. z trudnej sytuacji w domu, na którą nie mają wpływu i której nie mogą uniknąć (np. konflikt z innym kotem czy człowiekiem, kłótnie pomiędzy ludźmi). Taka plastikowa miska wydłuża czas spożywania posiłku (niezależnie od tego, czy napełnimy ją suchą, czy mokrą karmą), zapobiegając zbyt szybkiemu jego pochłanianiu, a w konsekwencji wymiotom i połykaniu powietrza wraz ze zbyt dużymi porcjami. Nadaje się również dla kotów otyłych. W kolejnym odcinku opiszę dostępne na polskim rynku typy zabawek edukacyjnych napełnianych jedzeniem.
[Marta Chrzczanowicz]

szukaj: 
facebook
Fundacja dla Zwierząt ARGOS, 04-886 Warszawa, ul. Garncarska 37A, KRS: 0000286138
tel. 22 615 52 82 | e-mail: fundacja@argos.org.pl | http://www.argos.org.pl
Bank PEKAO SA 47 1240 6133 1111 0000 4808 5915
Ośrodek KOTERIA ul. Chrzanowskiego 13, Warszawa, tel. 535 870 225
Kierownik Ośrodka Anna Wypych: tel. 603 651 044 | Lekarz weterynarii Iwona Kłucińska-Petschl tel. 502 642 932