Koteria
Warszawa ( mapka )
ul. Chrzanowskiego 13
poniedz.-piątek: godz. 9–19
sobota 9–13

tel.: 535 870 225

Wybieramy naczynia dla kota

Początkujący opiekunowie kotów mają dylemat - w sklepach jest dostępnych tyle rodzajów miseczek dla kotów, które z nich wybrać? Miski ceramiczne, plastikowe, ze stali nierdzewnej, a nawet porcelanowe... Doświadczenia pokazują, że najlepsze i najtrwalsze są miski ceramiczne. Łatwo je utrzymać w czystości, są zatem higieniczne (nieraz taka miseczka ma na spodzie adnotację, że nadaje się również do mycia w zmywarce), poza tym są zwykle ładnie wykonane i dostępne w wielu wielkościach i wzorach. Miski ze stali nierdzewnej są zwykle bardzo lekkie, łatwo więc mogą się przewrócić czy przesuwać. Z kolei miski plastikowe mogą z czasem gromadzić na swej powierzchni bakterie, zwłaszcza jeśli na ich powierzchni pojawi się pęknięcie. Z biegiem czasu wyglądają też coraz gorzej.

Co do wielkości i rodzaju miseczki, to zasadniczo im bardziej płaska, tym lepiej. Co prawda, z miseczek o wyższej krawędzi jedzenie trudniej wypada, ale kotu jest wygodniej pobierać pokarm z płaskiej powierzchni. Specjalne miski są dostępne dla kotów plaskatych, czyli persów i egzotycznych krótkowłosych ze względu na charakterystyczny kształt ich głowy i pyszczka, utrudniający niestety pobieranie pokarmu.

Dla kocich łakomczuchów warto zainwestować w specjalną miskę - labirynt, która za pomocą wbudowanych w jej wnętrzu tuneli zapobiega zbyt szybkiemu pochłanianiu pokarmu.

Oczywiście każdy kot powinien mieć własną miseczkę, zarówno na suchą/ mokrą karmę, jak i na wodę. Niektóre koty lubią pić wodę z wazonów, warto im więc zaproponować wyższe naczynie, które odwróci ich uwagę od wazonu.

Jeśli mamy w domu dwa bardzo zaprzyjaźnione ze sobą koty, możemy im kupić ceramiczną miseczkę łączoną, która składa się z dwóch komór, dzięki czemu zwierzęta mogą jeść z niej równocześnie, nie przeszkadzając sobie. Oczywiście nie jest to dobre rozwiązanie dla kotów, które się nie lubią lub dopiero się ze sobą zapoznają - takie koty karmimy w dwóch oddzielnych rogach pomieszczenia, z czasem (jeśli to możliwe) przysuwamy miski bliżej siebie, nigdy jednak zbyt blisko - większość kotów lubi jeść w odległości od innych zwierząt. Jeśli w domu jest także pies, możemy stawiać miseczki dla kota wyżej (poza zasięgiem psiaka), by zapobiegać pochłanianiu jedzenia przez psa.
[Marta Chrzczanowicz]

szukaj: 
facebook
Fundacja dla Zwierząt ARGOS, 04-886 Warszawa, ul. Garncarska 37A, KRS: 0000286138
tel. 22 615 52 82 | e-mail: fundacja@argos.org.pl | http://www.argos.org.pl
Bank PEKAO SA 47 1240 6133 1111 0000 4808 5915
Ośrodek KOTERIA ul. Chrzanowskiego 13, Warszawa, tel. 535 870 225
Kierownik Ośrodka Anna Wypych: tel. 603 651 044 | Lekarz weterynarii Iwona Kłucińska-Petschl tel. 502 642 932