Koteria
Warszawa ( mapka )
ul. Chrzanowskiego 13
poniedz.-piątek: godz. 9–19
sobota 9–13

tel.: 535 870 225

Kocie biegi po skorzystaniu z kuwety

Bardzo charakterystycznym zachowaniem jest „koci galop” tuż po skorzystaniu z kuwety. Kot po załatwieniu swoich potrzeb (niezależnie od tego, czy jest to mocz, czy kał) może wybiec z niej z rozpędem i rozpocząć biegi po całym mieszkaniu (lub domu). Jest przy tym bardzo podekscytowany i radosny, a samo zachowanie przypomina zabawę. Kot może biegać w tę i z powrotem, czasem podbiega do drapaka, ostrzy przez chwilę na nim pazury, by za chwilę znowu zerwać się z położonymi płasko na głowie uszami i wygiętym ogonem. Może też skakać po meblach, wyraźnie dobrze się przy tym bawiąc. Zwykle takie biegi nie trwają długo (zwykle od kilkunastu sekund do kilku minut), a nieraz mogą stać się przyczynkiem do zabawy w berka między dwoma kotami.

Choć nie udało się jak dotąd ustalić dokładnej przyczyny tego zachowania, najbardziej prawdopodobna wydaje się ta, która wskazuje na to, że kot odczuwa po prostu ulgę (a nawet radość, co miałoby się wiązać ze stymulowaniem odpowiednich nerwów podczas tej czynności). Ponadto, staje się „lekki”, dlatego w ten sposób wyraża swoje zadowolenie i gotowość do działania (np. jedzenia, co nierzadko potem następuje). Inne hipotezy mówią o tym, że być może chodzi też o pobudzenie „na zapas” jelit do lepszej pracy, zaś to z kolei zachęca kota do większej aktywności. Koty załatwiając się znaczą równocześnie teren, a więc po zakopaniu tego, co właśnie zrobiły ;-) być może chcą szybko się oddalić z miejsca zdarzenia, by nie przyciągać potencjalnego wroga, czy rywala (zachowanie instynktowe).

Niestety, czasem ucieczka z kuwety ma mniej zabawowy charakter, a kot jest wyraźnie zdenerwowany i rzeczywiście zachowuje się, jakby uciekał od swej toalety, a nawet się jej bał. Jaka jest tego przyczyna? Jeśli cierpi on na nawracające zaparcia lub zapalenie pęcherza moczowego, podczas prób załatwiania się może odczuwać ból, zaś sama kuweta źle mu się kojarzy (właśnie z bólem, stąd mamy potem problem załatwiania się poza kuwetą). Wtedy konieczna jest wizyta u lekarza weterynarii oraz zbadanie krwi, moczu, a nierzadko i kału (o tym, jak pobrać z kuwety mocz do badania, pisałam w jednym z wcześniejszych artykułów). Oczywiście, możliwych przyczyn załatwiania się kota poza kuwetą jest znacznie więcej, ale o tym w następnym artykule.

Często dzieje się też tak, że koty załatwiają się tuż po naszym powrocie do domu. Co może to oznaczać? Czasami zwierzęta załatwiają się z powodu podniecenia i emocji, zwykle jednak przyczyna wydaje się bardziej prozaiczna – koty pod naszą nieobecność większość czasu przesypiają, wchodząc do domu budzimy je, a zatem podobnie jak my załatwiają potrzebę tuż po przebudzeniu.
[Marta Chrzczanowicz]

szukaj: 
facebook
Fundacja dla Zwierząt ARGOS, 04-886 Warszawa, ul. Garncarska 37A, KRS: 0000286138
tel. 22 615 52 82 | e-mail: fundacja@argos.org.pl | http://www.argos.org.pl
Bank PEKAO SA 47 1240 6133 1111 0000 4808 5915
Ośrodek KOTERIA ul. Chrzanowskiego 13, Warszawa, tel. 535 870 225
Kierownik Ośrodka Anna Wypych: tel. 603 651 044 | Lekarz weterynarii Iwona Kłucińska-Petschl tel. 502 642 932