Koteria
Warszawa ( mapka )
ul. Chrzanowskiego 13
poniedz.-piątek: godz. 9–19
sobota 9–13

tel.: 535 870 225

Jak ludzkie grzeszki wpływają na zdrowie i zachowanie kotów?

1. Palenie papierosów przy kocie.

Wydawać by się mogło, że nie ma się czym przejmować. Nic bardziej mylnego. Bierne palenie jest tak samo groźne dla zwierząt, jak dla ludzi (może powodować astmę, nowotwory).

W jednym z wywiadów z lekarzem weterynarii napotkałam na następujący opis przypadku: trafił do niego kot z podejrzeniem alergii, niestety nie można było ustalić, co ją spowodowało. W końcu wspólnie z opiekunem udało się rozwiązać tę zagadkę – podczas wyjazdów opiekuna kotem zajmowała się osoba, która… paliła przy nim papierosy. Kot nie przyzwyczajony do dymu papierosowego reagował tak tylko w obecności tej osoby. Po dojściu do przyczyny, stało się możliwe wyeliminowanie problemu.

Pamiętajmy o tym, a jeśli kot ma duszności, koniecznie odwiedźmy z nim lekarza weterynarii, nie ukrywając przy tym, co jest powodem gorszego samopoczucia kota.

2. Kłótnie przy kocie.

Może to zabrzmieć absurdalnie, jednak koty (a także inne zwierzęta domowe) reagują na kłócących się domowników podobnie jak dzieci – stresem i strachem. Można to zaobserwować, gdy zwierzę zaczyna się często oblizywać, szybciej oddychać, kulić się lub wręcz unikać ludzi. Koty są bardzo emocjonalnymi i wrażliwymi zwierzętami, a więc jeśli już musimy… kłóćmy się nie w ich obecności. Pamiętajmy jednak, że zwierzęta i tak wyczuwają napięcie pomiędzy domownikami czy ich zdenerwowanie. Najlepiej więc dla dobra wszystkich dbać o pozytywne relacje.

3. Uleganie żebraniu przy stole/ Przekarmianie

Wiele osób sądzi, że dokarmianie kota poza wyznaczonymi posiłkami to przejaw miłości. Niestety, kot szybko uczy się wymuszać jedzenie podczas ludzkich posiłków a co gorsze, szybko tyje. Otyłość tak jak w przypadku ludzi wpływa na pojawienie się wielu chorób: cukrzycy, problemów z sercem, problemów ze stawami…Lepiej więc poświęcić w zamian kotu więcej czasu, pobawić się z nim niż podać kolejny smakołyk. Absolutnie zabronione jest podawanie ludzkich pokarmów, zwłaszcza smażonych, słodyczy (na czele z czekoladą), potraw przyprawionych, itd.

[Marta Chrzczanowicz]

szukaj: 
facebook
Fundacja dla Zwierząt ARGOS, 04-886 Warszawa, ul. Garncarska 37A, KRS: 0000286138
tel. 22 615 52 82 | e-mail: fundacja@argos.org.pl | http://www.argos.org.pl
Bank PEKAO SA 47 1240 6133 1111 0000 4808 5915
Ośrodek KOTERIA ul. Chrzanowskiego 13, Warszawa, tel. 535 870 225
Kierownik Ośrodka Anna Wypych: tel. 603 651 044 | Lekarz weterynarii Iwona Kłucińska-Petschl tel. 502 642 932