Koteria
Warszawa ( mapka )
ul. Chrzanowskiego 13
poniedz.-piątek: godz. 9–19
sobota 9–13

tel.: 535 870 225

Rodzaj agresji: macierzyńska

Objawy: kotka staje się bardzo agresywna w obronie kociąt gdy uzna, że opiekun, inny człowiek lub zwierzę mieszkające w tym samym domu zbyt blisko podejdą do legowiska, w którym przebywa ona z młodymi. Podczas ataku może być bardzo waleczna i nie zważać na ryzyko, jakie ponosi atakując np. większego od siebie przeciwnika.

Powody wystąpienia tej formy agresji: jest to instynktownie uwarunkowany strach przed utratą potomstwa i potrzeba chronienia go za wszelką cenę. Czasem atak może wystąpić w wyniku sytuacji, którą kotka mylnie zinterpretuje jako zagrażającą, ponieważ do głosu dochodzą tutaj jej hormony i troska o potomstwo.

Bardzo ważne: nigdy pod żadnym pozorem nie karzemy kotów fizycznie! Poza oczywistym aspektem moralnym jest to po prostu nieskuteczne (zwierzę nie rozumie, za co dokładnie jest karane) a w przypadku zwierząt lękliwych nasila to tylko niepożądane zachowania, pogłębia lęki i niszczy zaufanie wobec opiekuna, co zostało naukowo udowodnione.

Rozwiązanie problemu: kotce na czas ciąży, porodu i odchowywania młodych należy zapewnić maksimum bezpieczeństwa i spokoju. Ważne, żeby kotka miała ciepłe schronienie, np. wyścieloną czymś miękkim skrzynkę, plastikowy pojemnik, karton w którym swobodnie może pomieścić się z maluchami. Najlepiej w początkowym okresie odizolować ją z miotem od reszty zwierząt w domu. Nie niepokoić jej niepotrzebnie, ale oczywiście zapewniać opiekę i kontakt z człowiekiem. Stopniowo należy ją przyzwyczajać do zwiększonej obecności człowieka w pokoju (np. siadamy w kącie i zajmujemy się swoimi sprawami, nie zwracamy uwagi na koty). Jest to bardzo ważne, gdyż dla prawidłowego rozwoju kociąt kluczowe jest, żeby miały one kontakt z człowiekiem od najwcześniejszych chwil życia po to by zapobiec późniejszym problemom z zachowaniem. 

Pamiętajmy o tym, że kotów nierodowodowych nie powinno się celowo rozmnażać, gdyż te, które już istnieją, zbyt często nie mogą znaleźć domów.
Jeśli Twój kot jest wychodzący pamiętaj o tym, że niezależnie od tego, czy to kocur, czy kotka, powinien być wykastrowany.
Planowany rozród jest dopuszczalny w hodowlach kotów rasowych.

[Marta Chrzczanowicz]

szukaj: 
facebook
Fundacja dla Zwierząt ARGOS, 04-886 Warszawa, ul. Garncarska 37A, KRS: 0000286138
tel. 22 615 52 82 | e-mail: fundacja@argos.org.pl | http://www.argos.org.pl
Bank PEKAO SA 47 1240 6133 1111 0000 4808 5915
Ośrodek KOTERIA ul. Chrzanowskiego 13, Warszawa, tel. 535 870 225
Kierownik Ośrodka Anna Wypych: tel. 603 651 044 | Lekarz weterynarii Iwona Kłucińska-Petschl tel. 502 642 932