Koteria
Warszawa ( mapka )
ul. Chrzanowskiego 13
poniedz.-piątek: godz. 9–19
sobota 9–13

tel.: 535 870 225

Jeśli chcesz zostać domem tymczasowym dla kota

Jeśli chcesz zostać stałym domem dla kota albo domem tymczasowym, powinieneś:
1. Udać się z potrzebującym kotem do weterynarza. Najlepiej od razu podać kotu środek na odpchlenie i odrobaczenie, żeby nie narażać kocich rezydentów.

2. Pokaż kotu kuwetę (najlepiej podrapać łapką w żwirek, żeby wiedział, że to jego toaleta) i miseczki. Przygotuj jedną na jedzenie, drugą na wodę (Pamiętaj! Większość kotów reaguje biegunką na krowie mleko!)

3. W terminie określonym przez weterynarza należy kota zaszczepić (jeśli takie są zalecenia, szczepienie należy powtórzyć).

4. Jeśli masz inne koty, dobrze znaleźć miejsce (zamknięte pomieszczenie, np. łazienka), w którym zwierzak będzie mógł być przez kilka dni odizolowany, tak żeby rezydenci mogli zapoznać się z nowym przybyszem.

5. Jeśli zwierzak jest oswojony i nauczony czystości, można rozpocząć szukanie nowego domu.

Można też wywiesić ogłoszenie kota w lecznicach weterynaryjnych lub sklepach zoologicznych.

6. Pamiętaj, że szczególnie dorosłe zwierzę (ale nie jest to regułą) potrzebuje więcej czasu na oswojenie się z nową sytuacją. Podobnie koci rezydenci potrzebują czasu na oswojenie się z nowym przybyszem. Nie rezygnuj po kilku dniach. Prychanie to normalne kocie zachowanie wynikające ze strachu. Nawet największy dzikus po pewnym czasie może okazać się kocim miziakiem.

7. Opiekun tymczasowym powinien poinformować przyszłego właściciela o stanie kota, którego oddaje - o jego zdrowiu, charakterze i przyzwyczajeniach. Nie wolno ukrywać tego, że kot np. nie lubi dzieci, nie miał kontaktu z psami etc. Pamiętaj! Przekaż również informacje o konieczności zabezpieczenia okien (zerknij tutaj: http://www.siatkadlakotawarszawa.pl albo tutaj http://miau.pl/zabezpieczenia/), nieuchylaniu pionowo okien (kot może się na nich zawiesić, grozi to uduszenie i zmiażdżeniem narządów wewnętrznych), niebezpieczeństwach związanych ze zjedzeniem przez kota "włosów anielskich" albo folii (grozi to zaczopowaniem jelit i skomplikowanymi operacjami, w konsekwencji często zgonem zwierzęcia); trujących roślinach (skrzydłokwiat!).

8. Ważną kwestią jest podpisanie umowy adopcyjnej z przyszłym właścicielem. Najistotniejszym punktem jest w niej zobowiązanie do tego, że kot - jeśli nastąpią nieprzewidziane okoliczności życiowe zmuszające do jego oddania - nie trafi na ulicę ani do schroniska, tylko z powrotem do nas. Dom tymczasowym musi się z tym liczyć.

Małgorzata Ruszkowska

szukaj: 
facebook
Fundacja dla Zwierząt ARGOS, 04-886 Warszawa, ul. Garncarska 37A, KRS: 0000286138
tel. 22 615 52 82 | e-mail: fundacja@argos.org.pl | http://www.argos.org.pl
Bank PEKAO SA 47 1240 6133 1111 0000 4808 5915
Ośrodek KOTERIA ul. Chrzanowskiego 13, Warszawa, tel. 535 870 225
Kierownik Ośrodka Anna Wypych: tel. 603 651 044 | Lekarz weterynarii Iwona Kłucińska-Petschl tel. 502 642 932